Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Motorka a koncentrovaná uvoľnenosť.

Motorka a koncentrovaná uvoľnenosť.

Motorka je symbol nezávislosti, slobody, voľnosti, rýchlosti, vyjadrením postavenia v spoločnosti, ale aj životného štýlu, zrelosti, úcty, rešpektu a lásky. Jazda na motorke prežila svoj boom po skončení druhej svetovej vojny, keď boli omnoho dostupnejšie ako automobily. K výraznej popularizácii motoriek prispeli aj kultové americké filmy s hviezdami ako James Dean, Marlon Brando, John Fond, ale aj Jack Nicholson.

Slobodu pohybu v minulosti prezentoval kôň, až neskôr ho nahradila práve motorka.

Z psychologického hľadiska pri jazde na koni a motorke dochádza k procesom, ktoré si možno jazdci ani neuvedomujú. Ak pri jazde prevládne vnútorné meditačné prostredie, jazdec je zameraný len na to, čo vidí pred sebou, myšlienky idú v slede a vzniká tzv. koncentrovaná uvoľnenosť.  Laicky povedané jazdci si sadajú na koňa či motorku, aby si prevetrali hlavu. Existuje mnoho rozdelení jazdcov na motorkách. Podľa motoriek, podľa zamerania cieľa ich jazdy, buď skupinoví jazdci alebo individualisti a rôzne iné. Nie je však dôležité ku komu patríme. Dôležité je uvedomiť si pri každej jazde na motorke, že na ceste nie sme sami.

Motorka a koncentrovaná uvoľnenosť

Vyžadovať zodpovednosť nielen od ostatných účastníkov cestnej premávky, ale zodpovedný musí byť každý! Zásadou je sadať si na sedadlo motorky bez užitia alkoholu a iných návykových látok, oddýchnutý, správne a vhodne oblečený, samozrejme s prilbou, koncentrovaný na jazdu, nepodceňovať únavu, predvídať a vidieť. Pre zaujímavosť uvádzame fakt, že správne nosenie prilby môže až o 40 % znížiť úmrtnosť pri dopravnej nehode a až o 70 % znižuje možnosť ťažkého zranenia.

Motorkári sú na ceste zraniteľnejší, oveľa citlivejší na strety so zverou, piesok, bahno a štrk na ceste a inak negatívne zmenené adhézne vlastnosti vozovky, ako vodiči motorových vozidiel, treba to mať stále na mysli, aby bola jazda na motorke relaxom, uvoľnením, odreagovaním a končila bezpečným návratom domov.

Jazdite opatrne a bezpečne, nielen na automobile, ale aj na motorke!

Autor: odborný konzultant ÚAMK SR, lekár – psychiater a psychoterapeut MUDr. Milan Ignjatovič.
Redakčne upravené ÚAMK SR

Váš Ústredný automotoklub Slovenská republika

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *