Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Koniec „spaľovákov“? Part III.

Koniec-spaľovákov

Po predložení návrhu Európskej komisie, ktorého cieľom bolo zabezpečiť predaj nových áut s nulovými lokálnymi emisiami CO2 v rámci EÚ, sme v úplnom finále. Návrh, na ktorom sa dohodli EP a Európska rada (ER), bol totiž schválený EP a čaká sa už len na schválenie ER, čo mala byť formalita.

Mala, ale nie je…

Časť vládnych predstaviteľov Nemecka sa nečakane postavila proti už dohodnutej legislatíve a aktuálne bola ohlásená dohoda medzi zainteresovanými stranami, ktorá by po legislatívnej implementácii znamenala výnimku pre spaľovacie vozidlá poháňané kontroverznými e-palivami.

Tento druh palív, ktoré sa nazývajú aj syntetické, je pritom viac ako kontroverzný. A to kvôli neefektivite (nielen) výroby, cene či podstatne nižším environmentálnym prínosom v porovnaní s batériovými elektromobilmi. Navyše sa pritom vo všeobecnosti prehliada fakt, že tieto palivá sa spaľujú tak ako tie bežné, takže uvoľňujú do ovzdušia škodliviny, ktoré pri vysokej koncentrácii (napr. v mestách) spôsobujú rôzne závažné ochorenia.

Ako informovala agentúra Reuters šéf pre klimatickú politiku EÚ Frans Timmermans uviedol: „S Nemeckom sme dosiahli dohodu o budúcom používaní e-palív v automobiloch“.

Vyzerá to teda tak, že nové automobily so spaľovacími motormi bude možné v rámci EÚ registrovať aj po roku 2035, ak budú jazdiť na palivá, ktoré sú výlučne klinmaticky neutrálne z hľadiska CO2. Pravidlá, ktoré s týmto súvisia však spoznáme len v budúcom roku.

Ako je zrejmé ešte ani samotní predstavitelia Európskej únie nemajú celkom jasno v tom, ako dosiahnuť klimatické ciele. Veríme však, že dopad na bežných občanov, spotrebiteľov, motoristov bude len pozitívny…

Váš Ústredný automotoklub Slovenská republika

JUDr. Eva Žitná
Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *