Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Koniec „spaľovákov“? Part II.

Koniec-spaľovákov

Podľa štatistických údajov 6 z 10 predaných automobilov v Európe sú firemné vozidlá, ktoré najazdia 2x viac kilometrov ako súkromné automobily.

Mnoho veľkých spoločností v otvorenom liste adresovanom vysokým predstaviteľom Európskej únie vyzvalo k prijatiu legislatívy, ktorá by dovoľovala nákup nových firemných vozidiel len s lokálnymi nulovými emisiami CO2. To by de facto znamenalo zákaz spaľovacích a hybridných áut vo firemnom sektore skôr ako dôjde k plošnému zákazu tohto druhu vozidiel v rámci EÚ. Združenie spoločností pritom argumentuje viacerými benefitmi pre firemné flotily, súkromných motoristov a klimatické politiky v Európe.

Prognózy združenia ekologicky zameraných spoločností hovoria o tom, že masová elektrifikácia firemných áut by tiež priniesla obrovské zmeny na trhu s jazdenými elektromobilmi, keďže firmy vymieňajú svoje autá po 3 až 5 rokoch. Vďaka tomu by sa významne zvýšila dostupnosť elektromobilov s nižšou cenou. Ďalším benefitom majú byť nižšie celkové náklady na vlastníctvo áut pre firmy a výrazné zníženie celkových flotilových emisií áut v EÚ.

Vo výzve soločností , ktorá bola adresovaná Európskej komisii sa navrhuje, aby do roku 2030 všetky nové firemné vozidlá a dodávky mali nulové emisie a zmena rozsahu pôsobnosti rozšírením na ťažké úžitkové vozidlá a stanovenie záväzných cieľov nákupu pre vozové parky určitej veľkosti. Tieto ciele by pritom mali byť v súlade s nulovými emisiami nových ťažkých úžitkových vozidiel do roku 2035. ( zdroj: T&E.)

Náš názor však je, že tento návrh opatrení je kontroverzný, pretože určite si nie všetky firmy budú môcť dovoliť elektrifikovať celý svoj vozový park.

Váš Ústredný automotoklub Slovenská republika

JUDr. Eva Žitná
Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *