Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Ford Gran Torino – replika Starsky a Hutch

Gran Torino (1)

Pamätáte si nezabudnuteľný film Starsky a Hutch? Do teraz aukcie mieri replika ich Fordu Gran Torino.
Nádherné kupé z roku 1975 má pod kapotou až 7-litrový motor V8. Maličkosť, že? Automobil je v perfektnom stave a nechýba mu ani ich klasický červený policajný maják na streche.

Pôvodný seriál Starsky a Hutch je síce už bezmála 50 rokov starý, zatiaľ čo film s Benom Stillerom a Owenom Wilsonom v hlavných rolách čoskoro oslávi 20 rokov od premiéry. Napriek tomu sa séria dodnes teší pomerne výraznej popularite. Jednou z dodnes známych hviezd seriálu aj filmu sa navyše stalo výrazné červené kupé Ford Gran Torino s bielym dekorom, s ktorým hlavné hviezdy predvádzali bláznivé kúsky. V úlohe Stripped Tomato, ako sa voz vo filme aj seriáli prezývalo, sa objavilo niekoľko Fordov Gran Torino, vždy však s osemvalcovým motorom. Ostatne s iným motorom sa táto klasika modrého oválu v danej dobe ani neponúkala. Na natáčanie mali byť obvykle používané verzie s 5,8-litrovým a 6,6-litrovým motorom, niektoré verzie však mali mať aj vrcholný 7,7-litrový motor V8.

Gran Torino (2)

Model Gran Torino bol pre automobilku celkom populárnym a ročne predávala okolo 400 000 kusov. V roku 1975, kedy bol seriál uvedený, pritom automobilka zaznamenala mimoriadny záujem a rozhodla sa vyrobiť aj špeciálnu sériu 1000 originálnych replík. Tie boli lakované bielou farbou, na ktorú bola následne nanesená červená. Pod kapotu si potom zákazníci mohli zvoliť V8 podľa vlastného výberu.

Gran Torino (3)

Nie je úplne isté, koľko pôvodných replík sa zachovalo, počas rokov však vznikali aj repliky fanúšikovské, ako je aj tento Ford Gran Torinu z roku 1975, ktorý sa objavil na aukčnom webe Bring a Trailer . Jeho výrazné lakovanie s červenou karosériou a bielym pruhom, ktorý sa tiahne cez strechu, malo vzniknúť v čase, keď mal vozidlo predchádzajúci vlastník.

Pôvodný motor pod kapotou potom nahradil sedemlitrový osemvalec Ford, ktorý je stále spojený s pôvodnou trojstupňovou automatickou prevodovkou C4. Vozidlo je vybavené posilňovačom riadenia, prednými kotúčovými brzdami a stojí na 15“ kolesách s pôvodným dobovým dizajnom.

Gran Torino (4)

Na palube nechýba parádne zachovalé čierne kožené čalúnenie, vozidlo je vybavené klimatizáciou a replikou pôvodných značiek zo seriálu. Na strechu je potom možné pripevniť pôvodný magnetický majáčik červenej farby. Vzhľad seriálového vozidla je tak takmer dokonalý.
Zaujímavé sú pritom informácie, že pôvodné hviezdy detektívneho seriálu vozidlo neznášali. Podľa ich názoru bol pre detektívov, ktorí mali pracovať v utajení, až veľmi krikľavý. Michael Glaser tak údajne auto pri každej príležitosti ničil. Úmyselne nabiehal na obrubníky, búral s ním, atď.

Napriek jeho úsiliu sa napriek tomu z červeného Gran Torina „Stripped Tomato“ s bielym pruhom stal ikonický automobil, ktorý je rovnako známy ako oranžový Dodge Charger „General Lee“ zo série Dukes of Hazard, alebo čierny Pontiac Trans Am „KITT“ zo seriálu Knight Rider.

Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *