Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

„Demokracia v praxi: Európske voľby 2024“ – Seminár s europoslankyňou M. Lexman

Seminár s europoslankyňou M. Lexman00004

Kancelária Európskeho parlamentu (EP) na Slovensku v spolupráci s Regionálnou organizáciou Slovenského syndikátu novinárov (RO SSN) v Banskej Bystrici zorganizovali 10. novembra 2024 v penzióne Boca seminár „Demokracia v praxi: Európske voľby 2024“. Regionálnych novinárov privítala

Ivana Janíková, tlačová tajomníčka kancelárie EP. Informovala, že voľby do EP sa na Slovensku uskutočnia 8. júna 2024 a počet volených poslancov sa zvýši na 15. Motto: „Využi svoj hlas, nenechaj za seba rozhodnúť iných“, vyzýva občanov k účasti vo voľbách do EP. Je to totiž jedinečná príležitosť prispieť k ovplyvneniu budúcnosti Európskej únie.

Seminár s europoslankyňou M. Lexman00004

Ivana Janíková uviedla poslankyňu EP Miriam Lexmann (EPP), ktorá sa aktuálne v EP venuje najmä témam týkajúcim sa nariadení o zákaze výrobkov vyrobených za použitia nútenej práce. „Mojou prioritou je čo najúčinnejšia ochrana ľudí pred zneužívaním a minimalizácia byrokracie zaťažujúcej podnikateľský sektor,“ povedala M. Lexmann. V súvislosti s ďalšou oblasťou, nariadeniami pre zaistenie bezpečných a udržateľných dodávok kritických surovín, povedala: „Až 86 percent svetových dodávok vzácnych zemín dnes poskytuje Čína, ktorá spracúva napr. až 90 percent lítia. Je našim bezpečnostným európskym záujmom urýchlene znížiť existujúce závislosti a dosiahnuť vyváženejšiu skupinu dodávateľov.“ Rok 2023 bol vyhlásený za „Európsky rok zručností“. Problém s hľadaním pracovných síl uvádza až 77 percent spoločností v EÚ. „Stojíme na prahu historických zmien na pracovnom trhu, ktoré budú súvisieť s využívaním technológie umelej inteligencie.

Niektoré profesie zaniknú, nové budú vznikať. Považujem za nevyhnutnú potrebu nadobúdania tzv. mäkkých zručností. Príležitosti na ich získanie by mali mať aj zraniteľné skupiny.“ V súvislosti s legislatívou Aktu o umelej inteligencii zdôraznila, že človek a jeho dobro musí byť vždy v centre pozornosti aj v rozvoji tejto technológie. Poslankyňa zdôraznila, že nová legislatíva by mala priniesť transparentnosť do odmeňovania. Kvalita implementácie tejto legislatívy bude však závisieť aj od politickej kultúry v danej krajine. Vystúpenie europoslankyne novinárov upútalo a priebežne k uvedeným témam viedli diskusiu. Prítomných zaujímala najmä problematika okolo migrácie. M. Lexmann konštatovala, že EP žije v týchto dňoch prípravou nového Paktu migrácie a azylu, ktorého cieľom je vytvoriť komplexný a udržateľný rámec na riadenie azylu a migrácie v EÚ. Do platnosti by mal vstúpiť vo februári budúceho roka.

Seminár s europoslankyňou M. Lexman00004

Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *