Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 948 799 710
info@uamk.sk
Slovensko

„Demokracia v praxi: Európske voľby 2024“ – Seminár s europoslankyňou M. Lexman

Seminár s europoslankyňou M. Lexman00004

Kancelária Európskeho parlamentu (EP) na Slovensku v spolupráci s Regionálnou organizáciou Slovenského syndikátu novinárov (RO SSN) v Banskej Bystrici zorganizovali 10. novembra 2024 v penzióne Boca seminár „Demokracia v praxi: Európske voľby 2024“. Regionálnych novinárov privítala

Ivana Janíková, tlačová tajomníčka kancelárie EP. Informovala, že voľby do EP sa na Slovensku uskutočnia 8. júna 2024 a počet volených poslancov sa zvýši na 15. Motto: „Využi svoj hlas, nenechaj za seba rozhodnúť iných“, vyzýva občanov k účasti vo voľbách do EP. Je to totiž jedinečná príležitosť prispieť k ovplyvneniu budúcnosti Európskej únie.

Seminár s europoslankyňou M. Lexman00004

Ivana Janíková uviedla poslankyňu EP Miriam Lexmann (EPP), ktorá sa aktuálne v EP venuje najmä témam týkajúcim sa nariadení o zákaze výrobkov vyrobených za použitia nútenej práce. „Mojou prioritou je čo najúčinnejšia ochrana ľudí pred zneužívaním a minimalizácia byrokracie zaťažujúcej podnikateľský sektor,“ povedala M. Lexmann. V súvislosti s ďalšou oblasťou, nariadeniami pre zaistenie bezpečných a udržateľných dodávok kritických surovín, povedala: „Až 86 percent svetových dodávok vzácnych zemín dnes poskytuje Čína, ktorá spracúva napr. až 90 percent lítia. Je našim bezpečnostným európskym záujmom urýchlene znížiť existujúce závislosti a dosiahnuť vyváženejšiu skupinu dodávateľov.“ Rok 2023 bol vyhlásený za „Európsky rok zručností“. Problém s hľadaním pracovných síl uvádza až 77 percent spoločností v EÚ. „Stojíme na prahu historických zmien na pracovnom trhu, ktoré budú súvisieť s využívaním technológie umelej inteligencie.

Niektoré profesie zaniknú, nové budú vznikať. Považujem za nevyhnutnú potrebu nadobúdania tzv. mäkkých zručností. Príležitosti na ich získanie by mali mať aj zraniteľné skupiny.“ V súvislosti s legislatívou Aktu o umelej inteligencii zdôraznila, že človek a jeho dobro musí byť vždy v centre pozornosti aj v rozvoji tejto technológie. Poslankyňa zdôraznila, že nová legislatíva by mala priniesť transparentnosť do odmeňovania. Kvalita implementácie tejto legislatívy bude však závisieť aj od politickej kultúry v danej krajine. Vystúpenie europoslankyne novinárov upútalo a priebežne k uvedeným témam viedli diskusiu. Prítomných zaujímala najmä problematika okolo migrácie. M. Lexmann konštatovala, že EP žije v týchto dňoch prípravou nového Paktu migrácie a azylu, ktorého cieľom je vytvoriť komplexný a udržateľný rámec na riadenie azylu a migrácie v EÚ. Do platnosti by mal vstúpiť vo februári budúceho roka.

Seminár s europoslankyňou M. Lexman00004

Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on skype
Skype
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

AdAd
Möbelix