Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Ďalší bič na našich motoristov.

310818893_6305454456184_7532810098444745679_n

Polícia chystá bodovací systém. Vodič môže prísť po novom o vodičské oprávnenie raz – dva. Údajne by mal fungovať na podobnom princípe, ako v susednej Českej republike.
Každý šofér tam má k dispozícii 12 bodov, pričom v systéme ja každý dopravný priestupok kategorizovaný a bodovo príslušne ohodnotený. Napríklad za jazdu pod vplyvom alkoholu, ak vodič nafúka nad 0,3 promile príde o 7 bodov. Za prekročenie rýchlosti 50 km/h a viac mimo obce alebo o 40 km/h a viac v obci príde vodič o 5 bodov. Keď dosiahne alebo prekročí spomínaných 12 bodov, polícia nekompromisne siahne po vodičáku.

A ako by mal bodovací systém vyzerať v praxi na Slovensku? „Bodový systém sa navrhuje ako precizovanie dnes platného § 91 ods. 3 zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ktorý už v súčasnosti dáva orgánu Policajného zboru povinnosť rozhodnúť povinnosti podrobiť sa doškoľovaciemu kurzu, preskúšaní odbornej spôsobilosti (teória aj vedenie), preskúmaní zdravotnej spôsobilosti a o preskúmaní psychickej spôsobilosti ak držiteľ vodičského oprávnenia v posledných dvanástich mesiacoch ako vodič motorového vozidla trikrát závažným spôsobom poruší pravidlá cestnej premávky,“ oznámila hovorkyňa PZ SR Denisa Bárdyová.

Návrh zákona je vypracovávaný odborným útvarom Policajného zboru a v súčasnosti je predmetom interného posudzovania. „Sú vypracovávané príslušné doložky vplyvov a následne bude predložený na vnútrorezortné pripomienkové konanie. Nakoľko v súčasnosti je k dispozícií ešte niekoľko variantných riešení, až po internom odstránení vecných rozporov v pracovnom materiáli možno prezentovať presnejšie podrobnosti,“

Redakcia ÚAMK SR

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *