Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Čo robiť so starým automobilom?

Čo robiť so starým automobilom?

Keď sa dostanete do situácie, kedy je automobil nepojazdný alebo ho už nechcete používať nastáva dilema. Čo s ním?

Zošrotovanie je pravdepodobne posledná alternatíva. Pokiaľ však potrebujete optimalizovať náklady a určitý čas nebudete automobil potrebovať jednou z ciest je dočasné odhlásenie automobilu z evidencie. Proces dočasného odhlásenia nie je zložitý. Stačí splniť základné podmienky a zaplatiť správne poplatky. Správne poplatky závisia od doby, na ktorú chcete automobil odhlásiť a v jej závislosti sa pohybujú od 5€ do 350 €.

Dôležitým faktom je, že  v prípade dočasného vyradenia auta z evidencie, nemôžete na ňom jazdiť počas celého trvania vyradenia a musíte dodržať zákonné podmienky.

Vozidlo nemôže byť zničené ani rozpredané na náhradné diely a nemôžete ho používať na cestných komunikáciách. V období dočasného vyradenia musí byť auto prístupné kontrolným orgánom. Výnimkou je prípad, ak auto odovzdáte na zošrotovanie, teda na spracovanie a potom ho vyradíte z evidencie vozidiel. Keď ste majiteľom daného auta, počas dočasného vyradenia je možné požiadať o prevod tržby auta na iného človeka, zápis držiteľa či majiteľa auta a zmeny vlastníckych práv,“ informuje portál superpoistenie.sk. Pri odhlásení musí mať auto platnú STK a zaplatené povinné zmluvné poistenie aj uhradený správny poplatok.

Pri odhlásení vozidla potrebujete platný doklad totožnosti, ak vozidlo využívate na podnikateľské účely aj originál výpisu z obchodného registra, prípadne živnostenský list. Ďalej osvedčenie o evidencii časť II a ak máte čipovú kartu alebo osvedčenie o evidencii časť I, treba predložiť aj tie. V období, keď ste sa rozhodli pre dočasné odhlásenie vozidla, neplatíte povinné zmluvné poistenie. Do 15 dní od vydania rozhodnutia o dočasnom odhlásení, máte povinnosť odovzdať technický preukaz a tabuľky s evidenčným číslom vozidla na dopravnom inšpektoráte.

Ako postupovať v prípade opätovného zaradenia automobilu do evidencie? Podľa portálu superpoistenie.sk v okamihu, ako uplynie lehota dočasného odhlásenia vozidla, máte povinnosť sa do obdobia 30 dní dostaviť na dopravný inšpektorát. Následne môžete požiadať o opätovné zaradenie auta do evidencie a policajtom preukážete aj platné povinné zmluvné poistenie. Za túto službu sa platí 5 € a doklady o vykonanej technickej či emisnej kontrole nie sú nutné.

Veríme, že Vám naše informácie pomohli.

JUDr. Eva Žitná
Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

1 Komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *