Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Ford vyvinul bundu pre cyklistov. Má pomôcť bezpečnosti.

uamk

Bunda, ktorá hovorí s vodičmi? Ford chce cyklistom na chrbát umiestniť diódovú plochu, pomocou ktorej môžu cyklisti komunikovať s ostatnými účastníkmi cestnej premávky. Smerovky sú totiž len jednou z možností. Bunda má aj svoje nevýhody.

Preto vymyslel bundu, ktorá to urobí za cyklistu pomocou LED diód na chrbte a stále častejšie používaných jednoduchých obrázkov zvaných emoji.

Bunda vznikla v rámci projektu Share The Road, ktorý Ford vytvoril, aby predišiel úmrtiam na cestách a zjednodušil život ako vodičom, tak cyklistom.

uamk

Cyklista môže pomocou jednoduchého ovládača na riadidlách, premietnuť na bunde napríklad šípku, kam chce ísť. Podobne ako auto používa smerovky.

Tiež môže na bunde zobraziť smejúceho sa, smutného smajlíka alebo výstražné znamenie, ak chce dať najavo, aby vodič za ním spomalil kvôli určitému problému.

Ford zatiaľ vytvoril iba prototyp bundy pre cyklistov, ale podľa všetkého sa jedná o vec, ktorá by v budúcnosti rozhodne našla v bežnej mestskej premávke veľké uplatnenie. Ford tvrdí, že obrázkom vodiči porozumejú oveľa rýchlejšie ako písaným slovám. Úmysly cyklistov tak spoznajú počas menej ako pol sekundy.

uamk

Avšak, na prvý pohľad sú vidieť aj isté úskalia. Cyklista musí siahnuť na ovládač na riadidlách, takže sa rovnako jednou rukou musí pustiť, ako keby štandardne ukazoval.

Navyše je potrebné sa na ovládač pozrieť, teda spustiť oči z cesty pred sebou. A tiež – bunda signalizuje znamenie len dozadu, kdežto znamenie o zmene smeru jazdy zdvihnutou pažou je vidieť zo všetkých strán.

„Medzi vodičmi a cyklistami sa bohužiaľ príliš často komunikuje trúbením a vulgárnymi gestami. Emoji bunda využíva všeobecne zrozumiteľné komunikačné prostriedky a ukazuje možný spôsob, ako napätie medzi oboma skupinami znížiť. Všetci sa učíme, ako sa o cesty deliť. “ Hovorí Emmanuel Lubrano, šéf projektu Share The Road.

Ročne v mestách a na cestách príde o život viac ako 2000 cyklistov. Vážme si svoje zdravie a zdravie ostatných. Dbajme na bezpečnosť.

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *