Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Čínska konkurencia osvedčenej Škoda Superb asi bude dostupná už aj v Európe

Cena za tento luxusný sedan je výrobcom stanovená na približne 20.000 eur.

Väčšina čínskych áut nás v Európe svojou kvalitou príliš neohromujú a dosť často ani ich bezpečnosť nebýva na extra vysokej úrovni.

Celosvetová politická a ekonomická situácia vytvára pre niekoho problémy a ťažkosti, pre iného medzery na trhu, ktoré chce a potrebuje vyplniť. Začínajú z toho profitovať napríklad čínske automobilky. Ruský trh sa kvôli reštrikciám výrazne zmenil, európske a svetové firmy sa od nich buď postupne stiahli alebo sťahujú. Čínska produkcia hľadá možnosti, ako expandovať a Európa a aj Rusko sa pre nich zdá vhodnou lokalitou. Ešte nedávno to vyzeralo, že sa Číňania do európskych končín pokúsia preniknúť skôr len prostredníctvom elektromobilov, respektíve elektrických SUV.

Ukazuje sa ale, že by sa expanzia mohla týkať aj klasickejších vozidiel. A samozrejme s  tradičnou karosériou a aj so spaľovacími motormi. Čínsky výrobca Chery oznámil, že bude v Európe predávať konkurenta pre model Škoda Octavia. Na domácom trhu ide o model dobre zavedený, so sedemnásobnými predajmi vzhľadom na škodovácku klasiku. Podľa správ priamo z automobilky by Chery malo do Európy prísť ako s menším sedanom Arrizo 5, tak aj s priamym rivalom pre Škodu Superb.

Ten, pod názvom Arrizo 8, však nebol oficiálne uvedený na trh zatiaľ ešte ani v Číne. Má ísť o automobil s dĺžkou 4 780 mm, šírkou 1 843 a výškou 1 489 mm. Vozidlo sa klenie cez rázvor 2 790 mm a svojou veľkosťou  bude priamou konkurenciu Superb-u, hoci Škoda je liftback , zatiaľ čo Arrizo 8 je klasický sedan. Tento model  do určitej miery trošku pripomína japonskú Toyotu Camry, ďalšieho konkurenta v triede.

Nejde o elektromobil, ako už bolo povedané, ale pod kapotou budú môcť byť na výber tri rôzne spaľovacie pohonné agregáty. Buď benzínová preplňovaná jednotka s výkonom 197 koní a krútiacim momentom 290 Nm. Na výber je aj menší motor s objemom 1,5 litra a výkonom 156 koní. Najsilnejším variantom by mal byť dvojliter s výkonom  až 254 koní. Štandardom pre automobil má byť sedemstupňový automat a pohon predných kolies.

V kabíne tohto auta sú umiestnené  dva displeje s uhlopriečkou 12,3 palca, drevené dekory a kožené čalúnenie. Zameraním je automobil určený hlavne pre náročnejšiu klientelu. Predaj má začať na čínskom trhu v treťom štvrťroku tohto roku a ktorý model sa dostane na európske trhy,  je ešte otázkou. Cena by mala byť v prepočte okolo 20.000 €. Pre porovnanie, Škoda Superb stojí v najlacnejšej verzii na našom trhu aktuálne 31,9930 €.

Otáznym samozrejme ostáva, a to je podstatné podotknúť, samotné dielenské spracovanie automobilu, použité materiály a jeho konečná kvalita.

Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *