Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Aké súčiastky sa po novom kradnú najviac?

Aké súčiastky sa po novom kradnú najviac

Aj zlodeji áut sa prispôsobujú dobe. Najviac kradnutá na autách je táto súčiastka. Každoročne sa nielen vo svete, ale aj u nás na Slovensku odcudzia stovky vozidiel. Po novom sa však zlodeji viac zameriavajú na konkrétny typ pohonu, láka ich totiž jedna drahá súčiastka. Ako ukazujú najnovšie štatistiky Ministerstva vnútra SR, tak v roku 2022 sa zlodejom podarilo ukradnúť dokopy až 780 vozidiel. Na druhej strane, dobrou správou je, že toto číslo medziročne kleslo.

Autá sa už dlhšiu dobu kradnú prevažne najčastejšie na náhradné diely, čo nie je žiadnym prekvapením. Po odcudzení auto rozoberú a predávajú z neho náhradné diely. Je to síce pracné, ale pre políciu oveľa ťažie vystopovateľné a dokázateľné.
Najviac sa kradnú najpredávanejšie autá, pretože je ich, logicky, veľa. Napriek tomu je tu pre zlodejov nové lákadlo, pre ktoré sa im vozidlo oplatí ukradnúť kvôli jednej podstatnej súčiastke.

V posledných rokoch totiž stúpli krádeže hybridov. Dôvod je pritom úplne jednoduchý – cena batérie. Už aj zlodeji vedia, že ide o veľmi drahý komponent, ktorého cena sa môže vyšplhať na niekoľko tisíc eur.

Postupom času môžu zlodeji prejsť z hybridov na plne elektrické vozidlá, ktorých počet na našom území neustále narastá. Tam je cena ešte vyššia, keďže takéto vozidlá sa spoliehajú iba čisto na energiu z batérie. A tie patria v autám poháňaných elektrickou energiou za jedny z najdrahších komponentov vôbec.

HAKA sa bude aj naďalej venovať tejto činnosti pátrania po stratených vozidlách. Na záver má však niekoľko jednoduchých tipov, ako neprísť o auto:

Preveriť si pôvod auta, teda či nie je naňho viazaný lízing alebo exekúcia.
Dávať kľúče od auta čo najďalej od vchodových dverí.
Nenechávať si vo vozidle veci, ktoré môžu lákať zlodejov.
Neparkovať na odľahlých a tmavých miestach.
Vždy skontrolovať, či sa dvere zamkli. Používať keyless zamykanie na kľučke auta namiesto diaľkového zamykania kľúčom.
Mať vozidlo pod kontrolou cez mobilnú aplikáciu.
Chrániť si vozidlo kvalitným zabezpečovacím systémom.

Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *