Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 948 799 710
info@uamk.sk
Slovensko

Škoda Enve – Poznáte takýto model od Škody?

Škoda Enve

Táto špecialita nemala šancu na výrobu, ale niekoľkými nápadmi určite predbehla svoju dobu.

Počuli ste niekedy o Škode menom Enve? Vôbec by nikoho neprekvapilo, keby väčšina z vás toto zaujímavé auto nepoznala. Ide o automobil, ktorý sme na cestách stretnúť nikdy nemohli. Nie všetky nápady sa premenili na reálne autá, Niektoré z nich, prevažne tie nadčasové ostali len v duchu konceptov a projektov. No a ako to bolo s modelom Enve? Musíme sa kvôli tomu vrátiť deväť rokov naspäť, do októbra roku 2004, kedy dvaja mladí dizajnéri v pražskom Národnom technickom múzeu predstavili vozidlo vyššej strednej triedy. Pomenovali ho zaujímavo – Škoda Enve.

Pri pohľade z niektorých uhlov sa automobil nepodobal ničomu, čo česká automobilka v tom čase vyrábala. Súčasne však z iných perspektív vyzeral povedome, zvlášť z profilu. Bočná silueta, dvere a línie strechy totiž veľmi nápadne pripomínali vtedajšiu Škodu Superb – teda prvú generáciu. A nie je to samozrejme náhoda, Škoda Enve z modelu Superb vychádzala, dostala však výrazne prepracované predné a zadné partie.

Vpredu zaujmú predovšetkým nové svetlomety, väčšie a s nápadnými horizontálnymi smerovkami v hornej časti, odlišná je predná kapota a dostalo sa aj na nový, „uhladenejší“ nárazník. Ďalšiu podstatnú zmenu predstavuje rozhodnutie zbaviť škodovku charakteristickej masky chladiča. A došlo dokonca aj na modernizáciu loga mladoboleslavskej značky.

Vzadu sú zmeny v podobnom duchu, auto dostalo nové svietidlá a iný nárazník. Upravené boli aj dvere batožinového priestoru, z ktorých zmizla registračná značka. Tá našla miesto na nárazníku. V súvislosti s registračnými značkami stojí za zmienku zaujímavý nápad uložiť ich na oboch koncoch vozidla za transparentný antireflexný plast, dizajnéri toto riešenie zvolili preto, že je podľa nich tvarovo čistejšie, aerodynamicky priaznivejšie a že môže otvárať nové možnosti v identifikácii automobilov – napríklad displeji alebo čiarovými kódy.

Nápaditých detailov nájdeme na aute viac, ale o tom až neskôr. Musíme si tiež vysvetliť, prečo vlastne Škoda Enve vznikla. A je to vlastne vcelku jednoduché – išlo o školský projekt Ondreja Václavíka a Petra Nováka, študentov Vysokej školy umeleckopriemyselnej v Prahe. Vozidlo pritom vzniklo v spolupráci so Škodou, český výrobca projekt nielen odsúhlasil, ale hlavne mladým tvorcom poskytol jeden Superb, na ktorom mohli re-design uskutočniť.

Škoda Enve

Škoda Enve

Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on skype
Skype
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

AdAd