+421 948 799 710

Telefónny kontakt

smrecan@uamk.sk

Emailová adresa

Tomášikova 30

Sídlo

Ford vyvinul bundu pre cyklistov. Má pomôcť bezpečnosti.

Bunda, ktorá hovorí s vodičmi? Ford chce cyklistom na chrbát umiestniť diódovú plochu, pomocou ktorej môžu cyklisti komunikovať s ostatnými účastníkmi cestnej premávky. Smerovky sú totiž len jednou z možností. Bunda má aj svoje nevýhody.

Preto vymyslel bundu, ktorá to urobí za cyklistu pomocou LED diód na chrbte a stále častejšie používaných jednoduchých obrázkov zvaných emoji.

Bunda vznikla v rámci projektu Share The Road, ktorý Ford vytvoril, aby predišiel úmrtiam na cestách a zjednodušil život ako vodičom, tak cyklistom.

Cyklista môže pomocou jednoduchého ovládača na riadidlách, premietnuť na bunde napríklad šípku, kam chce ísť. Podobne ako auto používa smerovky.

Tiež môže na bunde zobraziť smejúceho sa, smutného smajlíka alebo výstražné znamenie, ak chce dať najavo, aby vodič za ním spomalil kvôli určitému problému.

Ford zatiaľ vytvoril iba prototyp bundy pre cyklistov, ale podľa všetkého sa jedná o vec, ktorá by v budúcnosti rozhodne našla v bežnej mestskej premávke veľké uplatnenie. Ford tvrdí, že obrázkom vodiči porozumejú oveľa rýchlejšie ako písaným slovám. Úmysly cyklistov tak spoznajú počas menej ako pol sekundy.

Avšak, na prvý pohľad sú vidieť aj isté úskalia. Cyklista musí siahnuť na ovládač na riadidlách, takže sa rovnako jednou rukou musí pustiť, ako keby štandardne ukazoval.

Navyše je potrebné sa na ovládač pozrieť, teda spustiť oči z cesty pred sebou. A tiež – bunda signalizuje znamenie len dozadu, kdežto znamenie o zmene smeru jazdy zdvihnutou pažou je vidieť zo všetkých strán.

„Medzi vodičmi a cyklistami sa bohužiaľ príliš často komunikuje trúbením a vulgárnymi gestami. Emoji bunda využíva všeobecne zrozumiteľné komunikačné prostriedky a ukazuje možný spôsob, ako napätie medzi oboma skupinami znížiť. Všetci sa učíme, ako sa o cesty deliť. “ Hovorí Emmanuel Lubrano, šéf projektu Share The Road.

Ročne v mestách a na cestách príde o život viac ako 2000 cyklistov. Vážme si svoje zdravie a zdravie ostatných. Dbajme na bezpečnosť.