Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Overovanie ojazdených áut – web na ochranu zákazníkov

Speedometer

Na Slovensku, ale aj vo svete už nejeden zákazník doplatil na kúpu ojazdeného auta. Keďže kupované auto nie je nové, je veľmi obtiažne hodnoverne zistiť históriu kupovaného auta. Novo zriadený web by mal preto pomôcť každému, kto sa rozhodol pre kúpu nie nového, ale práve ojazdeného auta. Mnohí z nás už absolvovali kúpu použitého – ojazdeného vozidla. Často ide v porovnaní s novými autami o výhodný nákup, no ten sa môže v niektorých prípadoch predražiť. Na vine sú aj podvodníci, ktorí budúcim majiteľom klamú o technickom stave, pričom s touto praktikou by mohol byť oficiálne koniec. Ministerstvo dopravy a výstavby SR totiž zriadilo overovací web.

Register prevádzkových záznamov vozidiel (RPZV) slúži na overovanie histórie vozidiel a chráni možných kupcov od podvodov s počítadlom prejdenej vzdialenosti, ktorú podvodníci zvyknú často nelegálne upravovať. Do RPZV zasiela údaje o vozidlách polícia, ministerstvo dopravy, autoservisy, poisťovne a mnoho ďalších inštitúcií.
Vo všeobecnosti by mal prácu s týmto webom zvládnuť každý, nakoľko postup pri overovaní vozidla je úplne jednoduchý. Najprv je potrebné zadať EČV hľadaného auta a následne by sa záujemcovi mali zobraziť informácie o technickej a emisnej kontrole, prípadne o kontrole originality. Jednou z možností je tiež zakúpenie si tzv. Auto-passu, ktorý je v cenníku odstupňovaný v troch rôznych variantoch v závislosti od informácií, ktoré ponúka.

No zákazníci autobazára AAA Auto majú možnosť takéhoto overenia úplne zadarmo a od septembra ju malo využiť cez 6-tisíc motoristov. Do spomínanej databázy RPZV denne pribúda okolo 10-tisíc záznamov a ide tak o zásadný posun pri overovaní hodnovernosti vozidiel.

Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *