Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 948 799 710
info@uamk.sk
Slovensko

Nové dopravné značky.

Nové dopravné značky.

Mnohí vodiči si už určite všimli, že sa popri cestách objavujú nové dopravné značky.

Novela zákona o cestnej premávke sa snaží o zjednotenie dopravných značiek v rámci Viedenského dohovoru  o dopravných značkách a signáloch. Postupne tak z našich ciest zmiznú niektoré dopravné značky a budú nahradené novými. V rámci dvojročného prechodného obdobia by mali byť pôvodné dopravné značky nahradené novými.

Cieľom zmeny je zjednotenie dopravného značenia v EÚ, aby sa uľahčila orientácia motoristov a tým zvýšila bezpečnosť cestnej premávky.

Prinášame Vám prehľad niektorých zmenených dopravných značiek.

Obrázok1

Označenie diaľnic sa mení z pozdĺžnych modrých tabúľ na štvorcové zelené tabule. Touto dopravnou značkou ostávajú označené všetky cesty, kde je povolená maximálna rýchlosť 130 km/h, takže aj cesty, označené doteraz písmenom R. Dopravná značka pre rýchlostné cesty ako také sa ruší.

Podľa novely zákona o cestnej premávke budú cesty mimo diaľnic označené modrou štvorcovou tabuľou ako cesty pre motorové vozidlá. Na cestách s týmto označením možno mimo obce jazdiť rýchlosťou 90 km/h, v obci 50 km/h a môžu ju využívať len vozidlá, ktoré sú schopné dosiahnuť rýchlosť aspoň 60 km/h. Teda, takto označené cesty napríklad nesmú využívať elektrobicykle alebo elektrické kolobežky.

Na výstražnej značke, upozorňujúcej na železničné priecestie, nahradil parnú lokomotívu elektrický rušeň. Dôvodom zmeny uvedenej dopravnej značky je modernizácia a technický pokrok v spoločnosti.

Zmena dopravnej značky, označujúcej pešiu zónu v podstate nemá žiadny dopad na motoristov. Je však dobré o nej vedieť.

Nové dopravné značky majú nový tvar, čiastočne aj význam alebo použité symboly. Väčšina z nich je ale jasná a zrozumiteľná a taktiež mnohé sú prispôsobené tým, ktoré motoristi poznajú z ciest v iných európskych krajinách. Netreba však podceňovať sledovanie všetkých dopravných značiek v záujme bezpečnosti cestnej premávky.

Všimli ste si už aj Vy nové dopravné značky?

Dajte nám vedieť svoj názor!

Jazdite bezpečne, opatrne a ohľaduplne!   

Autor: JUDr. Eva Žitná
Váš Ústredný automotoklub Slovenská republika

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on skype
Skype
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

AdAd