Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Nové dopravné značky. Part II.

Nové dopravné značky.

Už v predchádzajúcom príspevku sme sa venovali novým dopravných značkám.

Väčším problémom asi však bude nové zvislé dopravné značenie, ktoré sa týka zákazu zatavenia, státia a parkovania. Sú to teda dopravné značky, ktoré regulujú statickú dopravu.

Dodatková tabuľa určuje územnú platnosť dopravnej značky. Je vykreslená ako šípka smerujúca nadol, nahor alebo obojsmerne. Tieto dodatkové tabule, na ktoré sú motoristi zvyknutí sa už na nových resp. zrekonštruovaných úsekoch ciest  nebudú nachádzať. Príloha č. 3 k vyhláške č. 30/2020 Z.z. upravuje používanie šípok s dopravnými značkami Zákaz zastavenia, Zákaz státia a Parkovanie. Najnovšie dopravné značenie má šípky, vyznačujúce územnú platnosť umiestnené priamo v hlavnom značení.

Po novom biela šípka smerujúca do stredu vozovky znamená začiatok platnosti úseku a šípka smerom ku krajnici koniec úseku.

Ak sú v značke šípky dve, ide o priebeh platnosti. V značkách Zákaz zastavenia a Zákaz státia sú pri začiatku úseku šípky vo vrchnej časti, pri konci úseku zase v spodnej.

Dôležité je aj uvedomiť si, na ktorej strane komunikácie sa dopravná značka nachádza. Regulácia vyplývajúca zo značky pre statickú dopravu okrem zónovej značky platí na tej strane cesty, pri ktorej je značka umiestnená.

Taktiež je dobré nezabudnúť, že obmedzenie, ktoré vyplýva z dopravnej značky Zákaz zastavenia a dopravnej značky Zákaz státia končí najbližšou križovatkou. Dopravná značka Parkovanie platí najďalej 5 metrov pred najbližšou križovatkou.

Motoristi, pozorne si všímajte všetky dopravné značky!

Jazdite bezpečne, opatrne a ohľaduplne!   

Autor: JUDr. Eva Žitná
Váš Ústredný automotoklub Slovenská republika

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *