Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Neočakávaná premiéra najnovšej Lancie

Lancie Ypsilon

Netypická premiéra najnovšieho modelu Lancia. To, čo sa im stalo by nečakali ani v najhoršom sne.

Veľmi zvláštne sa odpremiéroval najnovší model automobilky Lancia – Ypsilon bez akejkoľvek kamufláže. Premiéra tohoto modelu bola automobilkou určite inak naplánovaná, no ako sa hovorí, človek mieni – osud mení. K premiére, zatiaľ verejnosti neodhaleného modelu Ypsilon si museli privolať žeriav, ktorý ju vytiahol z dna kanála Duron-au-Rhine vo francúzskej obci Montbéliard. A ako sa tam vôbec toto auto dostalo?

Lancie Ypsilon

Oficiálna premiéra Lancie Ypsilon je naplánovaná na február budúceho roka v Miláne. Pochopiteľne, maskované prototypy už boli videné ulicami viacerých európskych miest. Francúzsky denník l’Est Républicain zverejnil fotografie, na ktorých sa nachádza predprodukčná Lancia Ypsilon bez akéhokoľvek maskovania, ako ju z vody vyťahuje žeriav. Noviny k prípadu uvádzajú, že toto vozidlo bolo ukradnuté. Miestne úrady vrátane polície sa k prípadu zatiaľ nevyjadrili. Ten, kto toto auto ukradol, s ním pravdepodobne havaroval a z potápajúceho sa auta sa mu podarilo ujsť.

Z fotografií vyplýva, že ide o 5-dverový hatchback s kľučkami zadných dverí integrovanými do C-stĺpikov a moderným dizajnom, ktorý bude obsahovať hneď niekoľko symbolov písmena Y. Predná časť bola inšpirovaná konceptom Pu+Ra HPE, čo ukazuje aj oficiálny obrázok na začiatku článku, ktorý dnes zverejnila samotná automobilka.

Lancie Ypsilon

Nový model bude postavený na koncernovej platforme Stellantisu. Prvá edícia bude elektrická, dostane názov Lancia Ypsilon Edizione Limitata Cassina a vznikne presne 1906 kusov ako odkaz na rok založenia automobilky. S modelom Ypsilon sa Lancia vráti na európske trhy, keďže v súčasnosti sa jej vozidlá dajú kúpiť iba v Taliansku. Automobil sa bude vyrábať v španielskej Zaragoze. V roku 2025 sa očakáva príchod športovej verzie HF. V roku 2026 bude modelový rad Lancie doplnený o elektrický cross-liftback Gamma a v roku 2028 sa vráti model Delta.

Predpokladá sa, že vo vnútri kabíny nájdeme výrazné dizajnové prvky. Lancia už aj jemne poodhaľuje dizajn interiéru, ktorý možno čiastočne vidieť na špionážnych obrázkoch. Vidno dva veľké displeje, no pod centrálnym dotykovým displejom sa nachádza jedinečná kruhová platforma, ktorá vyzerá, že obsahuje podložku na bezdrôtové nabíjanie smartfónov.

Lancie Ypsilon

Hovorí sa o dojazde na úrovni 400 kilometrov na jedno nabitie od vyššej špecifikácie s 51 kWh batériou. Okrem toho platí, že spaľovacie motory by sa mali zhodovať s tými v modeloch 208 a Corsa. Ypsilon sa stane jediným modelom Lancie novej éry, ktorý nájdete v ponuke s voliteľným spaľovacím motorom, pričom ďalšie dva modely v pláne už prídu iba ako elektromobily.

Ako si tento model počne v silnej konkurencii ostatných áut a ako sa uchytí na automobilových trhoch budeme sledovať.

 

Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *