Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Aj malý hráč môže na veľkom trhu poriadna zamútiť vodu.

Goodyear

Takéto niečo si môže povedať český vynálezca František Hrabal. Práve on totiž vyhral veľký súd s ešte väčším gigantom z oblasti výroby pneumatík, firmou GoodYear.
Americká spoločnosť Goodyear Tire & Rubber musí teraz českému vynálezcovi Františkovi Hrabalovi zaplatiť až 65 miliónov dolárov. Súdny spor sa týkal Hrabalových nápadov na samonafukovacie pneumatiky.
Firma si podľa rozhodnutiu súdu privlastnila až päť obchodných tajomstiev vynálezcu. Porota rozhodla, že firma Goodyear konala so zlým úmyslom.

Spoločnosť Coda, ktorá zastupuje českého vynálezcu, zažalovala firmu Goodyear a jej niekdajšieho inžiniera Roberta Benedicta v roku 2015. Česká firma uviedla, že sa Hrabal v januári a júni 2009 stretol so zamestnancami Goodyearu ohľadom možnosti spolupráce a zavedenia jeho nápadov do výroby. Americký výrobca pneumatík podpísal zmluvu o mlčanlivosti, podľa ktorej mohol využiť poznatky svojich zamestnancov iba v prípade, že by uzavrel partnerstvo s českou spoločnosťou. To sa nikdy neuskutočnilo a tu nastal problém. Benedict však využil všetky poznatky zo stretnutí a začal ich rozvíjať v nádeji, že to spoločnosti Goodyear v nasledujúcich rokoch prinesie zisky v stovkách miliónov dolárov, tvrdí spoločnosť Coda. Goodyear podľa nej tiež získal na základe Hrabalových nápadov dva patenty.

Súdny spor sa ešte neskončil. Spoločnosť Coda súd požiadala, aby k dvom patentom bolo priradené Hrabalovo meno. Požiadala tiež o vydanie príkazu, ktorý by spoločnosti Goodyear zakázal používať informácie, ktoré boli podľa českej firmy doslova ukradnuté. V jadre procesu išlo podľa právnej zástupkyne firmy Coda o to, že „miestna spoločnosť vzala nápady malého človeka a vyhlásila ich za svoje“. Goodyear sa obhajoval tým, že Hrabalovo obchodné tajomstvo bolo zverejnené v žiadostiach o patent, verejných vyhláseniach a prezentáciách. Technológia samonafukovacích kolies zabezpečuje automatické hustenie pneumatík, ktoré obsahujú miniatúrnu pumpičku. Systém poháňa energia, ktorú generuje rotujúce koleso. Vodič tak vôbec nemusí kontrolovať tlak v pneumatikách.

Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *