Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Zmeny pre vodičov od 1.4.2024

Zmeny od 1.apríla

Slovenských vodičov čaká už onedlho veľká zmena.
Na cestách začnú platiť nové dopravné predpisy, sme na ne pripravení?

Novelizácia Zákona o cestnej premávke č. 8/2009 či Vyhlášky o dopravnom značení č. 30/2000 síce v januári na programe nie je, no slovenskí vodiči nesmú na to nesmú pozabudnúť. Po povinnosti mnohých šoférov, súvisiacej s výmenou starých vodičských preukazov za nové, by si mali dávať pozor aj na nové dopravné značenia.Onedlho budú súčasťou nášho života v premávke. Novela Vyhlášky o dopravnom značení nadobudne účinnosť už v prvej polovici tohto roka, konkrétne 1. apríla 2024. Tá ruší tzv. prechodné ustanovenia, ktoré sa týkajú dopravného značenia. Do 31. marca tak napríklad platí, že pozdĺžna súvislá žltá čiara vyznačuje zákaz zastavenia a státia z oboch strán čiary a jej prerušovaná podoba značí len zákaz státia.

Od 1. apríla 2024 sa začnú uplatňovať nové dopravné predpisy V zmysle § 30 ods. 2 platia až do dňa 31. marca 2024 nasledujúce tri prechodné ustanovenia:

1. najvyššia dovolená rýchlosť vyplývajúca zo značky umiestnenej pri okraji cesty platí najďalej po vzdialenejšiu hranicu križovatky, ak nie je ukončená alebo zopakovaná za križovatkou podľa § 7 ods. 5, alebo po začiatok obce,

2. zákaz predchádzania alebo zákaz predchádzania pre nákladné vozidlá vyplývajúci zo značky umiestnenej pri okraji cesty platí najďalej po vzdialenejšiu hranicu križovatky, ak nie je ukončený alebo zopakovaný za križovatkou podľa § 7 ods. 5,

3. regulácia vyplývajúca z regulačnej značky vyobrazenej na pruhovej značke modrej alebo žltej farby platí najďalej po vzdialenejšiu hranicu križovatky, ak nie je ukončená alebo zopakovaná za križovatkou podľa § 7 ods. 5, alebo po pruhovú značku modrej alebo žltej farby bez vyobrazenej regulačnej značky.

Od 1. apríla 2024 však na Slovensku prestanú križovatky ukončovať platnosť príkazových a zákazových dopravných značiek, po novom regulačných dopravných značiek. Každý príkaz alebo zákaz, ktorý má úsekovú platnosť, bude mať dopravnú značku, na ktorej začne platiť, a dopravnú značku, na ktorej platnosť skončí. Úsek, ktorý bude takto označený, bude mať prednosť pred značkou začiatok a koniec obce, začiatok a koniec diaľnice a podobne.

Týka sa to najmä dopravných značiek určujúcich maximálnu povolenú rýchlosť, zákaz predchádzania, zákaz státia, hlavná cesta a podobne. Tieto zmeny sú odôvodnené príchodom vozidiel s automatickým rozpoznávaním dopravného značenia, ako predchodcu samojazdiacich vozidiel. Dnes je v prílohe k Vyhláške o dopravnom značení č. 30/2020 o vodorovnom značení uvedené, že pokiaľ značka pozdĺžna súvislá čiara vyznačuje jazdný pruh, je zakázané ju prechádzať alebo nákladom presahovať, ak to nie je potrebné na obchádzanie prekážky cestnej premávky. Túto čiaru však možno predchádzať aj v prípade, že sa potrebujeme dostať na pozemok ležiaci vedľa cesty, a to až do 31. marca 2024.

Do apríla síce môže byť znenie zákona upravené a šoféri môžu dostať výnimku, no v súčasnosti tomu tak nie je. Do konca dňa 31. marca 2024 tiež platí, že žlté čiary označujú z oboch strán čiary zákaz zastavenia a zákaz státia. Zatiaľ čo súvislá žltá čiara znamená zákaz zastavenia aj státia, prerušovaná žltá čiara iba zákaz státia. Od 1. apríla 2024 sa však veci menia a začne platiť dopravný predpis, podľa ktorého budú žltou farbou kreslené iba dočasné vodorovné dopravné značenia podľa § 11 ods. 1. uvedeného nižšie.

Dočasná vodorovná značka je žltej farby; vyznačuje sa len vtedy, ak sa má dočasne zmeniť už existujúce vodorovné značenie, napríklad z dôvodu prác na ceste alebo obchádzky. Dočasná vodorovná značka je nadradená inej vodorovnej značke. Ak by súčasné použitie trvalej a dočasnej vodorovnej značky neposkytovalo jasný a jednoznačný výklad alebo ak ide o dlhodobú dočasnú zmenu vodorovného značenia, trvalú vodorovnú značku je potrebné odstrániť; dočasná vodorovná značka sa v takom prípade vyznačí bielou farbou.

 

Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *