Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Nové predpisy pre vodičov seniorov v EÚ

Nové predpisy pre vodičov seniorov v EÚ

Vodiči to budú mať zrejme oveľa ťažšie. Nové nariadenie EÚ chce zriadiť kontroly spôsobilosti vodičov.
Ak starší vodiči budú chcieť šoférovať auto aj vo vyššom veku, kontroly spôsobilosti vodičov možno budú v budúcnosti povinnosťou pre všetkých motoristov v EÚ. Navrhujú totiž preukázať svoju schopnosť šoférovania vo veku nad 70 rokov. Počítajú s tým plány z Bruselu, ktoré majú sprísniť dnešné pravidlá platné v EÚ.

Kontroly jazdnej spôsobilosti u seniorov v EÚ majú spolu s inými opatreniami pomôcť zabezpečiť, aby do roku 2050 už nedochádzalo k žiadnym smrteľným nehodám na cestách – aspoň tak znie cieľ EÚ. Do roku 2030 by sa počet usmrtených na cestách mal znížiť na polovicu, čo predstavuje zhruba 10-tisíc úmrtí na cestách ročne. Pre porovnanie: v roku 2022 zomrelo na cestách v krajinách únie 20 600 ľudí.

Nateraz nie je jasne definované, ako by mala kontrola schopností šoférovať auto vo veku nad 70 rokov presne vyzerať. Môže ísť napríklad o samostatnú skúšku vedenia motorového vozidla či zdravotnú prehliadku u lekára. Toto rozhodnutie má byť údajne individuálne ponechané na členských štátoch.

U nás v rámci slovenských reálií poznáme zdravotné kontroly už dnes. Vodiči, ktorí sú držiteľmi vodičského preukazu a ktorí dovŕšili vek 65 rokov, sú povinní podrobiť sa pravidelným lekárskym prehliadkam, a to konkrétne každých päť rokov.
Samozrejme, zatiaľ je tento legislatívny návrh len v rovine úvah. Ako sa k tomu postavia jednotlivé členské štáty EÚ je nateraz otázne.

Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *