Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Mobil a jazda automobilom.

Mobil a jazda automobilom.

Život bez mobilného telefónu je v v súčasnej dobe takmer nepredstaviteľný. Od čias, keď sa mobil objavil vo filmoch s Jamesom Bondom, technológie aj v tejto oblasti pokročili neuveriteľným tempom a dá sa povedať, že momentálne prežívame pandémiu mobilom.

Používanie mobilu a podobných zariadení je zakázané, povolené je iba telefonovanie pomocou handsfree.

Telefonovanie za volantom vodiča rozptyľuje a vplýva na jeho kognitívne funkcie, teda na pozornosť, vnímanie, pamäť, myslenie, učenie sa, inteligenciu, sémantiku a reč. Používanie mobilu počas jazdy pôsobí na spomenuté kognitívne funkcie negatívne, pretože naša pozornosť je rozptýlená, reagujeme zmätočne, neskoro a neadekvátne, bez toho, aby sme si to uvedomovali. Hoci sa nám subjektívne zdá, že obe činnosti zvládame paralelne, opak je pravdou. Obe činnosti ľudský organizmus nedokáže zvládnuť plnohodnotne.

Používanie telefónov počas jazdy vodiča rozptyľuje a nepozornosť je následne príčinou dopravných nehôd, častokrát smrteľných. Podľa štatistických údajov Ministerstva vnútra v roku 2020 až 4 803 dopravných nehôd bolo zapríčinených nevenovaním sa plne vedeniu motorového vozidla a nesledovaniu situácie v cestnej premávke, mnohokrát  v spojitosti s používaním mobilu. Tento údaj je dokonca vyšší, ako počet dopravných nehôd v roku 2020, ktoré boli spôsobené pod vplyvom alkoholu , tých bolo 1551.

Hoci súčasná doba je uponáhľaná a hektická, odporúčame pri telefonovaní radšej odstaviť automobil a v pokoji a kľude si vybaviť telefonát a sústreďovať svoju pozornosť len tejto činnosti.

Užívajte si jazdu automobilom, aj telefonovanie, ale nikdy nie zároveň.

Autor: MUDr. Milan Ignjatovič, odborný konzultant ÚAMK SR, lekár – psychiater a psychoterapeut
Redakčne upravené ÚAMK SR

Váš Ústredný automotoklub Slovenská republika

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *