Oficiálna stránka Ústredného automotoklubu Slovenská republika

+421 911 848 450
info@uamk.sk
Slovensko

Dacia Duster 2024

Dacia Duster 2024 (1)

Nová Dacia Duster na rok 2024 už prechádza testovaním. Technická revolúcia sľubuje svojim budúcim zákazníkom inovácie.
V týchto dňoch sa začalo v severoeurópskych krajinách testovanie novej generácie Dacia Duster. Dorazí budúci rok s úplne novou technikou.

Dacia Duster 2024 (2)

Hoci si na tretieho pokračovateľa Dacie Duster budeme musieť počkať ešte niekoľko mesiacov, automobilové weby a sociálne siete sa už plnia zaujímavosťami. Naposledy tou, že novinka sa vo švédskom Laponsku podrobuje intenzívnemu testovaniu vo finálnej karosérii. Prvé prototypy teda už brázdia severské cesty. Je teda už len otázkou času, kým sa nový Duster objaví na špionážnych snímkach, kde sa prototypy bude snažiť zakryť maskovacie fólie.

Dacia Duster 2024 (3)

Že po technickej stránke čakajú nový Duster rozsiahle zmeny, vieme už nejaký čas. Zatiaľ čo súčasné prevedenie jazdí na modifikovanej architektúre prvej generácie, novinka dostane platformu CMF-B LS, ktorej sa už dočkalo napríklad Sandero, Logan či sedemmiestny kombík Jogger. Črtať už sa začína aj motorová paleta, s čím súvisí aj jedna nie príliš dobrá správa. Duster v novej generácii určite neponúkne motor – turbodiesel. S naftovými motormi sa Dacia úplne lúči.

Dacia Duster 2024 (4)

Výber motorizácií by mal byť aj tak pestrý. Základ utvorí preplňovaný benzínový trojvalec 1.2 TCe doplnený 48V mild-hybridnou technológiou. Tento agregát má byť dostupný v dvoch výkonnostných variantoch a tiež v prevedení na LPG. Okrem toho ponúkne výber medzi manuálnou a samočinnou prevodovkou.

Dacia Duster 2024 (5)

Horúcou novinkou sa stane hybridný Duster E-Tech. Ten však zostáva veľkou neznámou. Nevieme ani, či bude základ tvoriť staršie prevedenie so tisícšesťstovkou, alebo už sa tu nasadí hybrid nový s motorom 1.8 SCe. Rovnakú skladbu pohonných jednotiek by mal mať aj väčší Bigster, ktorý bude vychádzať z Dustera III, ponúkne ale až sedemmiestny interiér.

Dacia Duster 2024 (6)

Podľa posledných informácií by aj najnovšie prevedenie malo dostať pohon všetkých kolies. Zatiaľ ale nie je jasné, ktorá motorizácia štvorkolku ponúkne. Navyše sa stále intenzívnejšie špekuluje, že verzia 4×4 sa bude kombinovať výhradne s automatickou prevodovkou. Či sú tieto špekulácie pravdivé sa ale dozvieme až s odstupom času. Zatiaľ si ešte nejaký čas budeme musieť počkať.

Dacia Duster 2024 (7)

Redakcia ÚAMK

Páči sa Vám tento článok? Podporte nás jeho zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Skype
WhatsApp
Email

Prečítajte si ďalšie články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *