Novela zákona č. 8/2009 o cestnej premávke od 1.1.2025.
Od 1. januára 2025 nadobúda účinnosť novela zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke, ktorá prináša novinky, ktoré sa týkajú všetkých motoristov. Novela zákona ponúka možnosť používať digitálne doklady, teda občiansky a vodičský preukaz.
Znenie novelizovaného paragrafu:
- 95a Digitálny vodičský preukaz
- Držiteľ vodičského preukazu Slovenskej republiky si môže vytvoriť digitálny rovnopis svojho vodičského preukazu (ďalej len „digitálny vodičský preukaz“) prostredníctvom mobilnej aplikácie v správe ministerstva vnútra.
- Údaje uvedené v digitálnom vodičskom preukaze možno overiť len prostredníctvom overovacej mobilnej aplikácie v správe ministerstva vnútra.
- Predloženie digitálneho vodičského preukazu osobe, ktorá má k dispozícii overovaciu mobilnú aplikáciu podľa odseku 2 a sú u nej splnené technické podmienky jej používania, má rovnaké účinky ako predloženie vodičského preukazu.
S týmto paragrafom súvisí aj prechodné ustanovenie § 143 l, ktoré definuje, že od 1. januára 2025 možno digitálny vodičský preukaz predložiť len policajtovi alebo orgánu Policajného zboru pri plnení ich úloh.
Ako vyplýva z uvedeného novelizovaného paragrafu občania si môžu vytvoriť digitálne verzie občianskeho a vodičského preukazu na svojich mobilných zariadeniach. Vytvorením digitálnej verzie sa nemení funkcionalita fyzických dokladov. Podľa informácií z Ministerstva vnútra digitálnu verziu dokladov môže byť vyhotovená až po tom, ako občan získa ich fyzickú podobu. Z právneho hľadiska digitálne verzie dokladov definujeme ako rovnopisy fyzických dokladov. Teda kopírujú presný obsah originálu a podliehajú rovnakým pravidlám o neplatnosti alebo nemožnosti používania ako fyzické doklady.
Na vytvorenie digitálneho dokladu sa použije aplikácia Doklady v mobile v správe MV SR, ktorá zabezpečí potrebnú verifikáciu dokladu.
Úvodná fáza zavádzania digitálnych dokladov počíta s ich využívaním najmä pri policajných kontrolách vykonávaných hliadkami poriadkovej, dopravnej a železničnej polície. Pri hraničných kontrolách je však podľa medzinárodných predpisov nutné predložiť fyzické doklady.
Výhodou digitálnych dokladov je aj možnosť používať ich pri kontakte s tretími stranami, čo by mohlo podstatne zjednodušiť rôzne administratívne procesy a flexibilita, nakoľko sú uložené priamo v mobilnom zariadení.
Aký je Váš názor? Využijete možnosť digitálnej verzie občianskeho a vodičského preukazu? Váš názor je dôležitý, dajte nám ho vedieť.
Redakcia ÚAMK